billELIX umożliwia obsługę zleceń płatniczych pomiędzy bankami, w oparciu o umowy bilateralne. Zlecenia płatnicze wymieniane pomiędzy Bankiem, a partnerami dotyczą waluty krajowej i rozliczane są z pominięciem Krajowej Izby Rozliczeniowej.
Model rozliczania transakcji oferowany przez billELIX umożliwia bankowi pełnienie roli izby rozliczeniowej. Rozwiązanie pozwala bankowi na wyselekcjonowanie, przesyłanie i odbieranie komunikatów bezpośrednio do zdefiniowanych partnerów banku jako kolejnych kanałów rozliczeniowych. Pozwala to uniknąć pośredników, co zarówno zmniejsza koszty rozliczenia transakcji jak i skraca czas realizacji komunikatu rozliczeniowego nawet do czasu rozliczeń natychmiastowych.
Rozliczenie komunikatu przy wykorzystaniu systemu billELIX może następować w jednym z dwóch wariantów:
- Rozliczenie zbiorcze poprzez SORBNET lub Elixir
- Rozliczenie poprzez rachunek LORO banku partnera
Należy podkreślić, że partnerzy Banku nie muszą posiadać systemu billELIX, aby była możliwa wymiana zleceń płatniczych i rozliczanie transakcji bilateralnych.
Rozliczenie zbiorcze poprzez Elixir / SORBNET
W przypadku zleceń kierowanych do partnera, pochodzących z systemów transakcyjnych Banku billELIX generuje tzw. komunikat bilateralny, będący wynikiem wielu zleceń detalicznych skierowanych do jednego, wskazanego przez Bank partnera (suma kwot poszczególnych zleceń). Komunikat bilateralny kierowany jest do kanału Elixir (modułu ediELIX lub innego systemu do obsługi i wymiany danych z KIR) lub do kanału SORBNET (modułu sorbELIX lub innego systemu do obsługi i wymiany danych z NBP) w zależności od wysokości kwoty do przekazania, wynikającej z sumowania komunikatów detalicznych (powyżej 1 000 000 PLN – kanał SORBNET) lub innych warunków, zdefiniowanych w module. Pojedyncze zlecenia płatnicze wraz z informacją o powiązanym z nimi komunikacie bilateralnym przekazywane są do partnera Banku.
Rozliczenie poprzez rachunek LORO
billELIX zapewnia również obsługę zbioru komunikatów detalicznych przekazanych przez partnera. W ramach obsługi zleceń przychodzących moduł realizuje funkcjonalność związaną z obsługą blokad na rachunku LORO partnera, na pokrycie otrzymanych komunikatów. Dane, po przetworzeniu i weryfikacji środków, przekazywane są do odpowiednich systemów wewnętrznych Banku.
Funkcjonalności:
- Automatyzacja procesu wymiany danych między Bankiem a jego partnerem.
- Walidacje formalne komunikatów.
- Mechanizmy agregacji danych - sumowanie komunikatów z wielu plików z systemu transakcyjnego do wysłania dla danego partnera.
- Przekazanie środków na pokrycie komunikatów wysyłanych – generowanie komunikatów bilateralnych do systemu SORBNET/Elixir.
- Obsługa informacji, pochodzących od partnera, o potwierdzeniu / odrzuceniu / wstrzymaniu przetwarzania pliku wysłanego do partnera.
- Przekazanie informacji do partnera o przyjęciu i zaksięgowaniu lub odrzuceniu / wstrzymaniu jego komunikatów.
- Sprawdzenie pokrycia dla komunikatów przychodzących – weryfikacja środków na rachunku LORO partnera prowadzonego w Banku.
- Scalanie i porównanie komunikatów przychodzących z KIR lub NBP z plikami od partnera.
- Generowanie do systemu finansowego żądania założenia blokady dla środków przychodzących od partnera na pokrycie komunikatów otrzymanych w pliku.
- Generowanie dla aplikacji finansowo-księgowej noty księgowej umożliwiającej zdjęcie środków z konta LORO partnera i uznanie kont drogi Banku.
- Zdjęcie blokady w przypadku odrzucenia pliku.
- Możliwość generowania raportów z przetwarzania.
- Możliwość zdefiniowania harmonogramu wysyłki dla każdego z partnerów.
Korzyści z wdrożenia aplikacji:
- Wyeliminowanie konieczności zmian i ograniczenie kosztów związanych z nowymi wymaganiami KIR.
- Skrócenie czasu przetwarzania dzięki pełnej automatyzacji i minimalizacji czynności operatorskich.
- Oszczędność środków finansowych dzięki rozliczeniom z pominięciem KIR.
- Możliwość monitorowania rozliczeń i rozrachunku.
- Możliwość sterowania procesem obsługi transakcji poprzez parametryzację systemu.
- Skrócenie czasu realizacji transakcji, dzięki możliwości przetwarzania transakcji w czasie rzeczywistym.